Úvod Další možnosti prevence bolesti bederní páteře

Další možnosti prevence bolesti bederní páteře

PrevenceBederní pásy pomáhají v léčbě spojené s bolestmi bederní páteře, ale jsou také vhodnou prevencí, která bolestem páteře pomáhá předejít. Jsou však i další možnosti prevence, na které byste se měli soustředit. Jaké možnosti prevence máme?

Správné držení těla

Důležitou prevencí bolesti bederní páteře je vhodné držení těla. Snažte se soustředit si na tuto oblast. Pokud stojíte, měli byste mít nohy rovně u sebe a kolena a kyčel jsou napjaté, nikoliv však propnuté.
Nacvičte si správné držení těla u pevné podpěry, nejlépe u zdi. Stoupnete-li si zády ke zdi, měli byste se dotýkat podpěry týlem, hýžděmi, lopatkami, lýtky a patami. Nebuďte však v napětí. Dávejte si během chůze pozor na to, abyste se nehrbili a neměli jste pokleslá ramena. Ruce mějte volně podél těla a hlava musí být vzpřímená.
Většinu času si vědomě nekontrolujeme, zda máme správné držení těla. Zkuste se na tuto oblast více zaměřit. Předejte tak nejen bolesti bederní páteře.

Cviky na oblast bederní páteře

Existují mnohé cviky, které vám pomohou uvolnit, protáhnou a zpevnit bederní páteř. Cviky jsou různé a mnohé jsou tak jednoduché, že vám zaberou jen chvilku času. Každý si na ně může najít čas.
Díky cvičení předejdete ochabnutí a zkrácení některých svalů a právě ochabnutí a zkrácení bederních svalů často způsobuje bolesti této oblasti. Vhodnou prevencí bolesti bederní páteře je také jóga.

Další možnosti prevence bederní páteře

Při prevenci bederní páteře se zaměřte rovněž na volbu vhodné obuvi, správnou životosprávu, ale velmi důležitý je i výběr vhodné matrace na spaní, která vám bude zaručovat pohodlí během noci.
Na trhu jsou i mnohé potravinové doplňky obsahující vitamíny a minerály, které posilují kosti. Volte potravinové doplňky mající v sobě vápník, mangan, hořčík, vitamíny, rybí tuk atd.


Diskuse (32 komentářů)

Yveta, (11. 12. 2012 14:47) Reagovat
Nevíte někdo, jestli pomáhá spinální židle i od bolesti bederní páteře. Trávím sezením hodně času, a i když jsem s tím neměla dříve problémy, tak po pěti letech kancelářské práce se už záda ozývají. většina lidí si spíše stěžuje v tomto ohledu na krční páteř, ale mě trápí hlavně ta bederní část.
Maruška, (09. 01. 2013 09:14) Reagovat
Jj, spinální židle je tvarovaná tak, aby celkově přispívala ke zdravému sezení, takže má kladný vliv na celou páteř. Je fakt, že když člověk dělá dlouhodobě práci vsedě, je nutné, aby zainvestoval do správného sezení.
Julie, (11. 01. 2013 11:16) Reagovat
Také asi budu muset brzy zainvestovat. Záda se mi v poslední době ozývají stále častěji. Zatím jsem to vyřešila tím, že jsem se objednala na masáž. Tak uvidím, jestli to bude mít nějaký efekt.
Kristýna, (12. 02. 2013 06:22) Reagovat
Budete-li pravidelně chodit na masáž ke kvalitními masérovi, tak to účinek bude mít. Jestli chcete jít na jednorázovou, tak vám to moc nepomůžu. Spíše se bude druhý den cítit ještě více rozlámaně.
Reny, (20. 02. 2013 18:44) Reagovat
Já jsem si koupila spinální židli, ale docela se mi na ní sedí nepohodlně. Četla jsem, že je to tím, že svaly zabírají a že si na to zvyknu. tak snad to bude brzy lepší. V poslední době mě bolela krční páteř, ale nejsem si jistá, že je to jen od sezení. tak uvidíme, jestli se to zlepší nebo ne.
Romča, (11. 03. 2013 11:38) Reagovat
Také mám doma spinální židli. Zatím si na ní zvykám a z vlastní zkušenosti vám doporučím střídání - mezi normální židlí a spinální, alespoň tedy jestli máte možnost.
Erika, (13. 03. 2013 10:44) Reagovat
A jak to, že je na ní problém sedět. Neměla by být naopak pohodlná. To moc nechápu.
Hedvika, (09. 04. 2013 06:19) Reagovat
Jde hlavně o to, že je to zdravá židle. To znamená, že vám nenechá ztuhnout svaly. Nutí vám je svou konstrukcí zapojovat, a to zpočátku může být namáhavé.
Tereza, (02. 07. 2013 13:40) Reagovat
Zajímavé. Něco na tom bude. Hledám nějaké možnosti zdravého sezení. Bojím se, že už si to také u mě vybírá svou daň.
Sandra, (17. 07. 2013 06:16) Reagovat
Mám v poslední době velké bolesti bederní páteře. Nevím vůbec co s tím. Už se asi přemůžu a vydám se k lékaři. Bojím se, abych neměla vyhřezlou plotýnku.
Tomáš, (10. 09. 2013 07:37) Reagovat
To byste asi už lékaře vyhledala, kdyby to byla vyhřezlá plotýnka. To je opravdu hodně velká bolest.
Lola, (04. 11. 2013 15:04) Reagovat
Tak já mám také strach s vyhřezlé plotýnky a řekla bych, že u tohoto onemocnění (alespoň si to myslím) se příznaky stupňují, asi i plotýnka vyhřezá postupně, nebo najednou? Docela si teď vyhledávám informace, protože v poslední době mě bolest bederní páteře trápí čím dál více. K doktoru jsem se zatím neodhodlala.
Kamil, (09. 01. 2014 12:42) Reagovat
Moc o vyhřeznutí plotýnky nevím, ale podle toho, co kdo říká o sobě nebo lidech ve svém okolí, má asi vyhřeznutí různý průběh. Někdo s tím zápasí docela dlouho, než jde k doktoru, někoho jiného to složí naráz a bolestí by nevydržel. Všem přeju hodně síly a brzké zdraví. Měl jsem také nedávno problémy se zády, ale u mě to byla naraženina - nic příjemného...
Andrea, (11. 02. 2014 11:25) Reagovat
Já si prošla s vyhřezlou plotýnkou peklo. Nedokážu si představit, že bych s ní mohla nějak fungovat. Naštěstí teď už jsem na tom líp.
Erika, (03. 03. 2014 14:11) Reagovat
U mé babičky teď zjistili vyhřezlou plotýnku. A já, i když ten pojem obecně znám, jsem se nikdy o to podrobněji nezajímala, takže nevím, co to přesně znamená, respektive jaké jsou následky. Jestli to třeba u staršího člověka může vést k úplné nepohyblivosti. Děkuji za případné zkušenosti.
markéta, (27. 06. 2014 12:08) Reagovat
Dobrý den,mám měsíc vyhřezlou plotýnku, nyní mám bolest převážně zad, při delší chůzi necitlivou nohu.Cvičím denně, chodím na rehabilitace týden. Píšete, že jste na tom s plotýnkou už lépe - mohu poprosit o radu, jak se Vám povedlo dostat do formy, mám malé děti a též nedokážu moc fungovat s tímto zdravotním postižením... Děkuji za odpověď Markéta
x, (09. 06. 2014 10:16) Reagovat
Dá se bederní páteř nějak procvičovat? Cítím, že jí mám jakoby zatuhlou a vůbec nevím co s tím. hůř se mi třeba zvedá, když delší dobu sedím, nebo když ráno vstávám z postele.
Kamila, (05. 11. 2014 12:45) Reagovat
Jasně, že se dá bederní páteř procvičovat. Podívejte se na internet, určitě najdete nějaké cviky, nebo ještě lépe někam zajděte (třeba na rehabilitaci nebo nějaké cvičení), aby vám to ukázali a nedopouštěla se špatného provedení cviků, což by mohlo mít za následek, že vás budou bedra bolest ještě více.
Vendy, (07. 05. 2015 14:00) Reagovat
Nevíte někdo, jestli mohu jen tak přijít k rehabilitačnímu lékaři a nechat si předepsat rehabilitace, nebo nejdřív musím ke svý praktický lékařce, která mi je doporučí. Nevím, jestli bych od ní doporučení dostala a kvůli krční páteři chci nějaké rehabilitace.
Václav, (29. 12. 2015 15:29) Reagovat
mě tedy rehabilitace předepsala moje praktická lékařka, ale jestli to musí předepsat jen praktický lékař, to nevím. Zkuste si vyhlídnout nějaké rehabilitace, zavolat a zeptat se.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bederní pás.cz
Kontakty