Bederní páteř
Bederní páteř je velmi namáhaná, a proto nás často bolí. Co s tím? Vhodnou prevencí je bederní pás. Nyní si tuto užitečnou pomůcku více přiblížíme. Nejdříve si však uvedeme alespoň základní informace o bederní páteři a možných bolestech bederní páteře.
Páteř
Páteř představuje součást kostry. Jde o ochranné pouzdro pro míchu. Lidská páteř se skládá z 34 obratlů, mezi kterými se nachází meziobratlové ploténky.
Pružnost páteře je dána tím, že je dvojnásobě esovitě prohnutá, a to dopředu (lordóza) i dozadu (kyfóza).
Lidská páteře má sedm krčních obratlů, dvanáct hrudních obratlů, pět bederní obratlů, pět křížových obratlů a čtyři až pět kostrčních obratlů.
Bederní páteř
Bederní páteř se skládá z pěti obratlů a prochází jí velké množství nervů, které vedou do pánve a dolních končetin. Jde o nejvíce namáhanou část páteře, a proto se také často objevují bolesti bederní páteře.
Stále více lidí si na tuto bolest stěžuje. To je dáno tím, že bederní páteř nese celou tíhu horní části těla.
Bederní obratle spojují obratlová těla a dva klouby. Směrem dolů se postupně obratlová těla zvětšují a také se rozšiřují meziobratlové ploténky. Bederní páteř je zpevněna svaly hřbetními, které se nachází v zadní části. Přes tyto svaly je vzpřimovač páteř, což je mohutný sval, o jehož funkci vypovídá jeho název.
Bederní páteř nám umožňuje určitý rozsah pohybu. Nejvíce pohyblivým místem bederní páteře je část mezi bederní páteří a kostí křížovou. Pohyblivost bederní páteře stejně jako všech úseků páteře zjišťujeme Thomayerovým testem.
Příčiny bolesti bederní páteře
Bolesti bederní páteře se objevují v různé intenzitě. Často se objevuje i vystřelující bolest, která jde z oblasti bederní páteře do hýždí, boků či slabin.
Bolesti bederní páteře mají různé příčiny. Pojďme si uvést alespoň některé z nich:
Špatné držení těla
Jednou z hlavních příčin bolesti bederní páteře je špatné držení těla. Lidé si tento zlozvyk často nesou z dětství a v dospělosti se jim to už nedaří ovlivnit. Špatné držení těla je také často následkem některých povolání.
Dolní zkřížený syndrom
Bolesti bederní páteře často způsobuje svalová nerovnováha, kterou nazýváme zkřížený syndrom. Zkřížený syndrom se projevuje zkrácením a ochabnutím svalstva, které bederní páteř ovlivňují. Kvůli tomu dochází k nevhodnému sklonu pánve a tím i k špatnému postavení bederní páteře. Postavení obratlů se mění a někdy dochází i k jejich vyklenutí a dalším problémům.
Nejčastěji se zkracují následující svaly: vzpřimovač trupu, přímý sval stehenní, bedrokyčlostehenní sval. Je nutné je protahovat vhodnými cviky. Mezi nejčastěji ochablé svaly této oblasti patří přímý břišní sval a hýžďové svaly. Tyto svaly je nutné posilovat.
Bechtěrovova nemoc
Bechtěrovova nemoc může být jednou z mnoha příčin bolesti bederní páteře. Objevuje se mezi v mladé dospělosti, a to mezi 18. a 30. rokem života. Častěji postihuje ženy než muže. Příčiny Běchtěrevovy nemoci jsou stále neznámé.
Příznaky onemocnění kromě bolesti a ztuhlosti v dolní části páteře jsou menší ohebnost páteře, bolesti hrudníků při hlubokém dýchání, těžká únava atd. Objevit se může i zánět oční duhovky a otoky velkých kloubů. Někdy se lékaři setkávají i s plicní fibrózou, zánětem kloubů atd.
Nemoc má různý průběh. Většinou se objevuje postupně. Jde o dlouhodobé onemocnění, které trvá zpravidla i několik let. Vznikají však nové léčebné postupy, které pomáhají při léčbě této nemoci.
V současné době se léčí hlavně nesteroidními antirevmatika, kortikoidy, imunosupresivními léky a důležité je i cvičení a rehabilitace.
Déletrvající stres
Bolest bederní páteře souvisí i s dlouhodobým stresem. A proč zrovna stres působí na bolesti bederní páteře? Stres způsobuje zvýšení svalového napětí. Svaly jsou tak přepínané, a pokud to trvá dlouhodobě, zůstávají svaly napjaté, v této pozici ztuhnou a jsou zdrojem bolesti.
Degenerativní změny
Degenerativní poruchy bederní páteře představují nevratné změny, které v této oblasti probíhají. Nejčastěji se nejdříve změny projeví na meziobratlových destičkách či chrupavkách a až později se objeví i v obratlích a kostech. Na vznik a rozvoj degenerativních poruch mají vliv úrazy, stárnutí, záněty, ale také se projevují vývojové vady, vliv dědičnosti či metabolistické poruchy. Mezi degenerativní změny patří např. revmatoidní artritida či osteoporóza.
Prochladnutí
Prochladnutí může způsobit zánět ledvin, které se nacházejí v oblasti bederní páteře. Jejich bolest dokáže hodně potrápit. Zánět ledvin se kromě bolesti bederní páteře projevuje také častým močením, bolestem při močení, potem tlaku v břichu, horečkou, třesavkou, atd.
Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka je spojená se silnou bolestí v okolí bederní páteře. Vyhřezlá ploténka představuje potíž, při které se posune ploténka do páteřního kanálu, ve kterém se vytvoří otok a tlačí na nervy. Je to velmi bolestivé onemocnění, které je zapotřebí začít rychle léčit. Pokud to nepomůže, je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.
Nádor na páteři
Vážnou příčinou bolesti bederní páteře může být i nádor. V některých případech se jedná o prvotní nádor, jindy jde o metastáze. Nádor na páteři se projevuje silnou bolestí, která se většinou zhoršuje v noci. Kromě bolesti v oblasti bederní páteře se projevuje toto onemocnění celkovou slabostí, necitlivostí a někdy dochází ke ztrátě ovládání střev nebo močového měchýře.
Lumbago
Lumbago neboli ústřel lidé znají spíše pod termínem „houser“. Nejčastěji vzniká jako následek zvedání těžkého břemene, prudkým pohybem atd. Často je následkem prochladnutí, virózy, velké fyzické zátěže atd.
Houser se projevuje bolestí v bederní páteři. Jedinec mající housera se nemůže narovnat ani předklonit.
Nepřistupujte k laickému narovnávání housera. Raději vyhledejte specialistu, který vám blokády zad uvolní. Případně vám také předepíše rehabilitaci či doporučí vhodné cviky.
Gynekologické problémy
U žen může být bolest bederní páteře spojená s různými gynekologickými problémy, ale také jsou bolesti běžné při menstruaci, těhotenství či jiných hormonálních změnách.
Z dalších příčin bolesti bederní páteře to je nesprávná životospráva, nevhodná obuv, sedavé zaměstnání, namožení svalů bederní páteře atd.